انواع کامپوزیت دندان : در مطالب قبل در مورد زیبایی دندان و داشتن لبخند جذاب صحبت کردیم و راه حل هایی همانند لمینت دندان را به شما پیشنهاد دادیم.

لبخند زیبا دیگر محدود به عوامل خاصی نیست و با پیشرفت علم دندانپزشکی می توانید به راحتی دندان های زیبا و درخشان را برای خود صاحب شوید. علم دندانپزشکی راه حل های مختلفی را برای زیباسازی دندان ها و تعمیم آن ارائه داده است که در این مقاله می‌خواهیم به روش کامپوزیت دندان و انواع آن بپردازیم.

منظور از کامپوزیت دندان چیست؟

اگر بخواهیم تعریف ساده از کامپوزیت ارائه بدهیم کامپوزیت ها موادی خمیری بوده که تقریبا همرنگ دندان ها هستند .

این ماده در واقع همان ماده‌ای است که از آن برای پر کردن دندان ها بهره گیری می شود. از این ماده می توان یک لایه نازک را بر روی سطح دندان قرار داد و آن را فرم دهی کرد و درخشندگی دندان را با
این روش کامل شد.

لطفا توجه کنید !!!!!

اگر به دنبال لمینت دندان هستید مقاله قیمت لمینت دندان برای شما مفید تر خواهد بود.

کامپوزیت دندان جلو یا عقب؟

قطعاً بدون هیچ تحقیق و بررسی متوجه خواهید شد که بیشترین تقاضا برای کامپوزیت دندان و یا لمینت مربوط به دندان های جلو می باشد. چرا که به طور طبیعی همه افراد دوست دارند در هنگام لبخند زدن دندان هایشان کاملا یکدست و مرتب و روشن باشد.

حال شاید سوال بپرسید برای داشتن لبخندی زیبا بر روی چند دندان باید عمل کامپوزیت را انجام بدهیم؟؟

در پاسخ باید بگوییم تعداد آن در بازه  ۸ الی ۱۱ دندان است. علت اختلاف تعداد آن در افراد مختلف کوچکی و بزرگی دندان ها می باشد. برای مثال شخصی که دندان های کوچکتری دارد باید تعداد بیشتری از دندانهای جلو را تحت روش کامپوزیت دندان قرار بدهد تا لبخندی یک دست داشته باشد.

 

کامپوزیت دندان جلو یا عقب؟

کامپوزیت دندان جلو یا عقب؟

اقدامات قبل از کامپوزیت دندان

نکته‌ای که از اهمیت بسیاری برخوردار است و لازم دانستیم آن را با شما در میان بگذاریم این است که قبل از انجام این روش زیبایی حتماً به صورت کامل سلامتی لحظه ها را بررسی کرده و از بهبود آن اطمینان حاصل کنید. و اگر التهابی در لثه ها مشاهده کردید در همان لحظه و به صورت آنی درمان این التهاب را آغاز کنید.

مراحل انجام کامپوزیت دندان به چه صورت است؟

در این مرحله می خواهیم به صورت لیست وار عوامل و مراحل انجام کامپوزیت دندان را برای شما شرح دهیم.

  • در مرحله نخست باید سطوح دندان را کاملاً تمیز کرده و این اقدام باید توسط برسی خصوص انجام شود.
  • حال به تعیین رنگ کامپوزیت میرسیم. ابتدا باید مقداری کمی از ماده کامپوزیت را بر روی دندان قرار داده تا بیمار بتواند رنگ دلخواه دندان خود را مشاهده کند و آن را تایید کند.

انتخاب رنگ بستگی به سلیقه شما دارد و می توانید هر رنگی را که دوست دارید به عنوان کامپوزیت دندان انتخاب کنید. البته پیشنهاد می‌کنیم حتما از مشورت با دندانپزشک خود غافل نشوید چرا که معمولاً رنگهای طبیعی جذابیت بیشتری خواهند داشت.

  • بعد از قرار دادن مواد کامپوزیت دندان فرآیند خشک شدن و درمان آغاز می شود.
  • سپس با بهره گیری است از نور آبی مواد قرار گرفته و شروع به سفت شدن می‌نمایند.
  • بعد از اتمام تمامی این فرایندها در نهایت قسمتهای اضافی برداشته شده تا دندان ها کاملاً یکدست و صاف و سطح ای درخشان داشته باشند و همچنین لبه های تیز و برنده در آن موجود نباشد.
مراحل انجام کامپوزیت دندان به چه صورت است؟

مراحل انجام کامپوزیت دندان به چه صورت است؟

از کامپوزیت دندان چگونه مراقبت کنیم؟

سوالی که بسیاری از مراجعان بعد از اتمام کامپوزیت دندان می پرسند چگونگی مراقبت از کامپوزیت می روشهای مراقبت از کامپوزیت دندان کاملا مشابه با عوامل مراقبتی در لمینت می باشد.

به یاد داشته باشید که جویدن هر ماده غذایی سختی مانند پسته و جویدن یخ و ته دیگ می تواند تا حد بسیار زیادی آسیب زا باشند.کامپوزیت های دندان به علت دوام کمتر نسبت به ونیر های سرامیکی لمینت احتمال شکستگی و لب پریدگی در آنها بیشتر است.

به همین علت سعی کنید به طور جدی از شکستن مواد سخت با دندان هایتان جلوگیری به عمل آورید.

عوامل عوامل مراقبت ای دیگر مانند مسواک و رعایت بهداشت دهان و دندان همیشه و در هر حالت توصیه می شود. در کامپوزیت دندان به علت رخ دادن پوسیدگی های بعدی باید سعی کنید تایم دقیق و منظم مسواک و نخ دندان را رعایت کنید.

از کامپوزیت دندان چگونه مراقبت کنیم؟

از کامپوزیت دندان چگونه مراقبت کنیم؟

مزایای کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت دندان فارغ از زیبایی و درخشندگی دندان ها می تواند به صورت کامل فرم دندانها را نیز اصلاح کرده و فاصله بین آنها را پر کند.

مزیت بسیار ارزشمندی که این روش نسبت به لمینت دارد عدم تراش دادن دندان ها می باشد. نکته مهم : ??

برای مشاهده عوارض لمینت پیشنهاد میکنیم مقاله عوارض لمینت دندان را مطالعه کنید.

همچنین کامپوزیت دندان از هزینه بسیار کمتری نسبت به لمینت های سرامیکی برخوردار هستند ولی نتیجه آن ها تقریباً نزدیک به یکدیگر است.

همچنین کامپوزیت دندان در صورتی که دچار شکستگی بشوند بسیار راحت تر از ونیرهای لمینت قابل ترمیم و درمان هستند و پوسیدگی و حساسیت آنها به علت تراش ندادن دندان بسیار کمتر است.