کامپوزیت دندان هم یک روش زیبایی است و هم یک روش ترمیمی محسوب می شود.کامپوزیت دندان در پایتخت زیبایی ایران زیر نظر دکتر نجفی به بهترین روش ممکن انجام می شود.

اگر شما یک دندان خرد شده، ترک خورده و یا تغییر رنگ داده شده دارید، یک روش دندانپزشکی و زیبایی مانند کامپوزیت دندان می تواند به شما اطمینان دهد که آن لبخند های جذاب و دوست داشتنی را از آن خود کنید. به اصطلاح پیوند دندان روشی است که دندانپزشک شما برای ترمیم آسیب، یک رزین کامپوزیت به رنگ دندان را در یک یا چند دندان شما اعمال می کند. این یک راه حل مقرون به صرفه است زیرا نسبت به سایر روش های زیبایی دندان بسیار ارزان است. در اینجا آنچه شما باید در مورد این روند بدانید، همچنین خطرات و هزینه های مرتبط با کامپوزیت دندان وجود دارد.

کامپوزیت دندان چیست؟

اتصال و کامپوزیت دندان به عنوان یک هنر دندانپزشکی در نظر گرفته می شود، زیرا به دانش عمیق در مورد لایه ها، رنگ، شکل و ویژگی های دندان های جلو نیاز دارد. گاهی اوقات پیوند دندان بعد از سفید کردن دندان و یا ارتودنسی دندان برای بهبود بیشتر و سفید کردن رنگ دندان های جلویی انجام می شود. کامپوزیت فرآیند استفاده از ماده ای خمیری به نام کامپوزیت دندان یا رزین کامپوزیت به دندان های شما است تا ظرافت و زیبایی بیشتری به آنها ببخشد. این روش اغلب برای بیمارانی  است که احساس می کنند که دندان طبیعی آنها کمی کج شده است، یا به همان اندازه که می خواهند سفید نیست و ترک خورده است. اتصال کامپوزیت با ونیرهای کامپوزیتی متفاوت است. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

انواع کامپوزیت دندان

باندینگ دندان یک روش معمول دندانپزشکی زیبایی است که می تواند حداقل و حداکثر تغییرات را در لبخند شما ایجاد کند. زیبایی اتصال دندان به این صورت است که به طور کلی می تواند در یک ملاقات تکمیل و انجام شود. این روش دندانپزشکی زیبایی شامل تغییر شکل و آمیختگی دندان ها است. پیوند دندان از مواد رنگی دندان استفاده می کند که می توانند به دندان ها بچسبند تا شکل، رنگ و طول آن تغییر کند. از همین ماده نیز می توان برای پوشاندن کامل سطح جلویی (به نام روکش کامپوزیت) استفاده کرد. به طور کلی دو نوع کامپوزیت وجود دارد یکی کامپوزیت و ترمیم پوسیدگی ها است و دیگری کامپوزیت ونیری و افزودن به زیبایی های دندان ها است.

کامپوزیت ونیر

روکش و کامپوزیت دندان ونیری، درست در جایی است که رزین کامپوزیت بر روی هر دندان یا تمام دندان های جلویی اعمال می شود. مواد مورد استفاده در این روش مشابه دیگر روش های کامپوزیت دندان است اما کاملا یکی نیست و ساختارهای این مواد می توانند کاملا پیچیده باشند. این روش بیشتر برای زیبایی دندان های جلویی و سفید کردن دندان ها و ترمیم شکستگی های کوچک استفاده می شود. تفاوت این است که یک دندان ساز تجربی می تواند پیوندی را تحت نسخه دندانپزشک انجام دهد. این بدان معنی است که دندانپزشک نگاهی به دهان شما و نحوه برخورد دندان ها (برای اطمینان از مناسب بودن اتصال) می اندازد و سپس دندانساز کار را انجام خواهد داد. از طرف دیگر، دندانپزشک شما می تواند کامپوزیت دندان را انجام دهد، اگرچه متخصصان بهداشت ما در این روش ها بسیار ماهر هستند و می توانند برخی از بهترین نتایج را ارائه دهند، اما همه چی به شما بستگی دارد که برای این کار به چه کسی مراجعه کنید که ما کامپوزیت دندان در پایتخت زیبایی ایران زیر نظر دکتر نجفی را به شما پیشنهاد می کنیم.

همچنین بخوانید: قیمت لمینت دندان

روش کامپوزیت دندان

از اتصال دندان می توان برای بازگرداندن عملکرد به دندانی که پوسیدگی دارد و یا فقط برای افزودن زیبایی دندان استفاده کرد. اما روند این اتصال کامپوزیت چگونه است؟

 • آماده سازی بسیار کمی برای پیوند دندان لازم است. بیهوشی معمولا لازم نیست، مگر اینکه کامپوزیتی که به دندان متصل می شود برای دندانی عمیقا آسیب دیده، شکستگی نزدیک عصب و یا دندان حساس باشد.
 • یک ژل اچینگ اسیدی (اسید فسفریک) برای دندان آماده شده جهت آماده سازی سطح برای پیوند کامپوزیت دندان استفاده می شود. ژل لوله‌ های میکروسکوپی را در سطح دندان باز می کند که امکان اتصال مناسب به سطح طبیعی دندان را فراهم می کند.
 • باندینگ دندان و مایع  DDS-A برای روی دندان استفاده می شود که سطح را مرطوب می کند و دوباره پیوند را تسهیل می کند.
 •  دندانپزشک شما رنگ مناسب کامپوزیت دندان را برای مطابقت با دندان شما انتخاب می کند.
 • مواد کامپوزیت دندانی سپس شکل گرفته و به گونه ای ساخته می شود که در منطقه درمانی لازم قرار بگیرد، می تواند عملکرد دندان را بازیابی کند. چندین لایه کامپوزیت دندان استفاده می شود. این چند لایه امکان را برای محصول نهایی قوی تر فراهم می آورد.
 • یک نور UV ویژه روی کامپوزیت دندان نگه داشته می شود. این نور کامپوزیت دندان را سخت و فرم می دهد. هر لایه در عرض چند ثانیه سفت می شود.
 • بعد از شکل دادن مواد، دندانپزشک شما مواد را تنظیم می کند تا هرگونه مواد اضافی را از بین ببرد و آن را به شکل مورد نظر نهایی تراش دهد. ممکن است تنظیماتی انجام شود تا دندان ها در تراز صحیح قرار بگیرند. شکل و پولیش نهایی یکی از مهمترین بخش های این فرآیند است. مهم است که رزین کامپوزیت را به درستی مخلوط کنید تا به نتیجه ای برسید که مانند ساختار طبیعی دندان شما به نظر برسد و احساس شود.
 • کل روش پیوند دندان معمولا بین 30 دقیقه تا یک ساعت برای هر دندان است. اگر به درستی انجام شود، پیوند دندان نباید برای کسی قابل توجه باشد و باید با ساختار دندان موجود شما کاملا مطابقت داشته باشد.

موارد مورد استفاده کامپوزیت

پیوند دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی است که می تواند برای ترمیم دندان هایی که پوسیدگی دندان دارند نیز استفاده شود. اتصال دندان می تواند موارد زیر را انجام دهد:

 1. ترک یا خراشیدگی های دندان را ترمیم کنید.
 2. شکاف های بین دندان ها را از بین ببرید.
 3. پوشش لکه ها یا تغییر رنگ دندان ها.
 4. محافظت از ریشه ها در نتیجه از بین بردن یا کاهش حساسیت دندان.
 5. طول یا شکل دندان را تغییر دهید.

قیمت کامپوزیت دندان

روکش های کامپوزیت یک فرم خالص هنری هستند و گرچه از روکش های چینی ارزان تر هستند، اما باید آنها را توسط دندانپزشکی انجام دهید که درک عمیقی از نحوه دندان های شما داشته باشد به گونه ای که ماندگاری آن برای مدت طولانی گارانتی شود. همچنین از کامپوزیت برای بیمارانی که دندان های کوچک دارند استفاده می شود که در هنگام لبخند لثه آنها بیش از حد نشان داده می شود. برای اطلاع از هزینه روکش، باید در نظر داشته باشید که این هزینه وابسته به نوع و ترکیب مواد مورد استفاده در فرمول کامپوزیت است. جدا از هزینه کامپوزیت مورد استفاده، هزینه نصب روکش نیز باید پرداخت شود.

آیا لمینت دندان با درد همراه است؟

دندانپزشکان با استفاده از مواد بی حسی، اقدامات لازم را بر روی دندان بیمار انجام می دهند بدون آنکه بیمار متوجه دردی شود یا ناراحتی را احساس کند.

هزینه لمینت سرامیکی چه قدر است؟

تهیه لمینت های سرامیکی معمولا با استفاده از مواد وارداتی انجام گرفته و احتیاج به صرف زمان بیشتری دارد، از این رو هزینه های دریافتی به منظور انجام این نوع از لمینت تقریبا دو برابر لمینت های کامپوزیتی است.

مزایا و مضرات اتصال دندان

کامپوزیت به دلایل زیادی برای بسیاری از بیماران رفع مشکل است. در مرحله اول، این یک معالجه در یک بازدید است که باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود. این برخلاف روکش پرسلن است که تعدادی قرار ملاقات انجام می شود و انجام آن تا 3 هفته زمان می برد. یکی دیگر از مزایای اتصال کامپوزیت این است که به دندان زیرین آسیب نمی رساند. این به این معنی است که اولویت اول یک دندانپزشک خوب این است که تحت هر شرایطی سلامت دندان های اصلی شما را تا جایی که امکان دارد حفظ کند.

تفاوت کامپوزیت و پرسلن

تفاوت های مهمی بین اتصال کامپوزیت دندان و روکش پرسلن (روکش چینی) وجود دارد. روکش پرسلن یک روش تزریقی است، دندانپزشکان دندان های موجود شما را کاملا تراش می دهند تا آنها را برای این روش آماده کنند. آمادگی بیش از حد جایی است که یک دندانپزشک اشتباه می کند، مینای دندان را بیش از حد از بین می برد و باعث آسیب به ساختار حساس زیربنای دندان می شود. تراش زیاد و غیر قابل بازگشت می تواند برای دندان کشنده باشد. این می تواند باعث آسیب دیدن یا عدم موفقیت آنها شود. بسیاری از بیماران جوان تر یا بیمارانی که دندان های سالم تری دارند، مایل نیستند این خطر را انجام دهند.در این روش ابتدا دندان های شما قالب گیری می شود سپس این روکش ها توسط دندان ساز ساخته می شود و در نهایت بر روی دندان های شما نصب می شود. باید توجه کنید که عدم اتصال این روکش ها باعث تورم لثه و حتی در بعضی مواقع باعث عفونت آنها نیز می شود.

مراقب باشید!

در بعضی موارد مشاهده می شود که بسیاری از دندانپزشکان با این روش آشنایی کاملی ندارند و یا تجربه زیادی در مورد رزین کامپوزیت یا مواد اتصال دهنده ندارند و به این پیشرفت شگفت انگیز در فناوری دندانپزشکی و علوم مواد علاقه مند نیستند. بنابراین مراقب باشید اگر کسی به شما بگوید که “کامپوزیت را انجام نمی دهند” یا “بهتر است از روکش استفاده نکنید”. آنها ممکن است مشاوره خوبی داشته باشند اما ممکن است دندان های طبیعی شما را به خطر بیندازد زیرا آنها علم کافی را در رابطه با کامپوزیت ندارند. بنابران بسیار مهم است که چه کسی را به عنوان دندانپزشک خود انتخاب می کنید و به او برای به ریسک انداختن سلامت دندان های خود اعتماد می کنید.

کامپوزیت دندان در پایتخت زیبایی ایران زیر نظر دکتر نجفی ، جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره های درج شده تماس بگیرید.