آبسه دندان یکی از خطرناک ترین عارضه هایی است که در مبحث سلامت دهان و دندان رخ می دهد. در هنگام شروع این عارضه باید در همان ابتدا عوامل موثر و درمانی اقدام شود تا از ورود عفونت به خون جلوگیری به عمل بیاید.

به همین علت تمامی دندانپزشکان و متخصصان پیشنهاد می دهند برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و در نهایت ایجاد آبسه دندان و عفونت لثه به صورت منظم چکاپ های شش ماهه انجام بشود.

در ادامه این مقاله می خواهیم انواع آبسه دندان و عوامل موثر پیشگیری و درمان آن را برای شما بیان می کنیم.

 

آبسه دندانی چیست؟

آبسه دندان در واقع تجمع چرک هایی هستند که در ناحیه های مختلف دندان ایجاد شده و عارضه آبسه دندان را در اثر عفونت به وجود می آورند. این عارضه درد بسیار شدید دارد و میتواند علاوه بر دندان ناحیه های دیگری از بدن را نیز درگیر کند.

این بیماری عوارض بسیار شدیدی نیز به همراه دارد به همین علت توصیه می‌شود قبل از از اینکه روند درمان سخت و ریسک‌پذیر بشود اقدام به درمان کرد و از آن غافل نشوید.

 

این مقاله جهت آگاهی شما نسبت به این بیماری و بیان روند درمان می باشد. لطفاً آبسه دندانی و لثه را جدی بگیرید و از درمانهای خانگی و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک بپرهیزید. چراکه در صورت عدم درمان مناسب عفونت بسیار شدید و از دست دادن دندان ها را برای شما شامل می شود.

اگر بر اثر عفونت لثه و آبسه دندان خود را از دست داده اید پیشنهاد میکنیم برای عدم ایجاد مشکل برای دندان های دیگر ،دندان از دست رفته را جایگزین کنید.

برای راهنمایی بیشتر مقاله قیمت ایمپلنت دندان را مشاهده کرده و پاسخ سوالاتی همچون قیمت ایمپلنت و نحوه درمان را مشاهده کنید.

آبسه دندانی چیست؟

آبسه دندانی چیست؟

معرفی انواع آبسه دندان

آبسه های دهانی و دندانی سه نوع متداول دارند که عبارتند از : آبسه پری آپیکال، آبسه پریو دنتال ، آبسه لثه
از بین آبسه های یاد شده آبسه پری آپیکال معمولاً در ریشه دندان به وجود می آید. آبسه پریو دنتال هم تقریباً در امتداد ریشه ها به وجود می آید ولی بر روی لثه رخ می دهد و ممکن است بافت استخوان ها نیز ورود پیدا کند. آبسه لثه نیز همانطور که از اسمش مشخص است بر روی لثه ها به وجود می آید.

علت آبسه دندان چیست؟

هنگامی که در اثر عوامل مختلفی همچون وراثتی و یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و یا بیماری های زمینه ای عفونت های ایجاد شده وارد دندان و لثه های شما میشوند. در آبسه پری آپیکال معمولاً عفونتها از طریق حفره های دندانی وارد ریشه ها و بافت استخوان و لثه میشوند.

اما در آبسه پریو دنتال معمولاً بیماریهای لثه باعث ایجاد این بیماری و این نوع از آبسه دندانی می شود.
(( و اما آبسه لثه….))
این نوع از آبسه دندان معمولا جزو رایج ترین آبسه ها میباشد و در بین بیماران بسیار مشاهده میشود. چرا که ایجاد این نوع از آبسه لثه بر اثر گیر کردن مواد غذایی و عدم پاکیزگی دندان و همچنین عوامل وراثتی رخ می دهد.

علت آبسه دندان چیست؟

علت آبسه دندان چیست؟

آبسه چگونه درمان میشود؟

نوع درمانی که معمولاً برای عفونت آبسه لثه استفاده می‌شود از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است.
نوع درمان آبسه دندان تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون محل اولیه آبسه دندان،میزان گسترش عفونت و واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به مصرف آنتی بیوتیک ها و عفونت می باشد.

آبسه چگونه درمان میشود؟

آبسه چگونه درمان میشود؟

مصرف آنتی بیوتیک

در واقع یکی از عوامل رایج در درمان عفونت ها استفاده از آنتی بیوتیک ها تحت نظر پزشک و با تجویز او می باشد.
در بعضی از مواقع با توجه به گسترش قبلی عفونت مصرف آنتی بیوتیک ها همچنان ادامه پیدا خواهد کرد و همچنین ممکن است در طی روند درمان با توجه به عادت بدن به یک آنتی‌بیوتیک نوع دارو عوض شده و آنتی بیوتیک جدید جایگزین بشود.
همچنین در مواقع نادر و زمانی که عفونت بسیار گسترش پیدا کرده باشد نیاز به بستری فرد در بیمارستان وجود دارد.