سینه یکی از اندام‌های بدن است که برای خانم ها بسیار حائز اهمیت است و در زیبایی آن‌ها نقش بسیار مهمی دارد. به همین دلیل، یکی از بزرگ‌ترین و شایع‌ترین نگرانی‌های زنان در مراجعه به مراکز و مشاوره‌های زیبایی، در رابطه با افتادگی سینه هست. لیفت سینه یکی از عمل‌های جراحی است که برای رفع این مشکل انجام می‌شود. 

لیفت سینه چیست؟

بیشتر خانم ها، غالباً در سنین 30 الی 35 سالگی، نگران افتادگی سینه‌هایشان هستند. افزایش سن، تغییرات هورمونی، بارداری و شیردهی ازجمله اصلی‌ترین دلایل افتادگی سینه‌ها هستند. علاوه بر این، نیروی جاذبه زمین و وزن سینه‌های بانوان، نقش مهمی در شل شدن آن‌ها دارد. حدود 90 درصد از بافت سینه‌های بانوان را چربی تشکیل داده است. چربی‌ها تولیدکننده بزرگ کلاژن هستند. درواقع، کلاژن مانند چسب در اندام‌ها عمل می‌کند و استخوان‌ها، بافت‌ها، رباط‌ها و پوست را کنار هم به گونه‌ای نگه می‌دارد که از افتادگی و شلی آن‌ها جلوگیری شود. با کمبود آب بدن و افزایش سن، میزان تولید کلاژن در بدن کاهش پیدا می‌کند و درنتیجه سینه‌ها سفتی و محکم بودن خود را از دست می‌دهند.

لیفت سینه باعث کاهش افتادگی سینه‌ها می‌شود و نوک سینه‌ها و هاله اطراف آن (آرئولا) را به سمت بالا کشیده و به محل طبیعی خود بازمی‌گرداند. در این عمل جراحی، ممکن است فرم هاله دور نوک سینه هم تغییر داده شود تا تناسب بیشتری با شکل اصلاح‌شده سینه‌ها داشته باشد.

لیفت سینه به چه صورت انجام می‌شود؟

در جراحی لیفت سینه، برش‌هایی در پوست سینه ایجاد می شود و سپس بخش‌های اضافی برداشته شده و پوست سینه جمع می شود. در این روش بافت سینه تغییری نمی‌کند و درواقع فقط پوست اضافی برداشته می‌شود. متخصصین در این زمینه از تکنیک ها و روش های مختلفی در ایجاد این برش ها استفاده می کنند. رایج ترین این روش ها عبارتند از:

لیفتینگ هلالی (Crescente): در این روش، متخصص یک برش در حاشیه نیمه بالایی هاله سینه ایجاد می کند.

لیفتینگ گرد (Donut): در این روش متخصص یک برش دایره ای در اطراف آرئولا ایجاد می کند.

لیفتینگ لنگری (Anchor): در این روش، پزشک متخصص سه خط برش شامل برش دور آرئولا و برش عمودی از هاله سینه تا چین طبیعی زیر سینه و برش افقی به‌موازات چین زیر سینه ایجاد می کند.

روش های انجام لیفت سینه

جراحی لیفت سینه باید در موقعیت مناسب انجام شود و هرزمانی برای این کار مناسب نیست. برای مثال اگر شما به فکر بارداری در آینده هستید، بهتر است لیفت سینه را به تعویق و بعد از بارداری بیندازید. اگر شما پیش از بارداری عمل لیفت سینه را انجام داده باشید، در زمان بارداری سینه ها کشیده می شوند و نتایج این عمل را تغییر می دهند. جراحی زیبایی سینه همچنین بر روی شیر مادر هم تاثیر می گذارد. اگر پیش از بارداری لیفت سینه را انجام دهید، ممکن است در شیردهی نیز به مشکل برخورد کنید و قدرت شیردهی شما کاهش پیدا کند.

لیفت سینه برای خانم هایی که سینه های کوچک‌تری دارند، نتایج ماندگارتری دارد. سینه های بزرگ به دلیل وزن بیشتری که دارند ممکن است پس از لیفت سینه دوباره شل و آویزان شوند. پس بهتر است پیش از لیفت سینه، عمل کوچک کردن سینه انجام شود.

در چه مواردی لیفت سینه انجام می شود؟

لیفت سینه در بسیاری از مواقع انجام می شود، اما در موارد زیر رایج تر است و بیشتر انجام می شود:

سینه های شل و افتاده: درواقع، سینه هایی که فرم و حجم خود را ازدست‌داده و یا مسطح و آویزان هستند.

سینه هایی که نوک و هاله دور آن ها به سمت پایین کشیده شده است

سینه هایی که نوک آن ها زیر چین های سینه قرارگرفته است

سینه های نامتقارن: در این حالت، معمولا یکی از سینه ها پایین تر از دیگری قرار دارد

قبل از لیفت سینه چه‌کارهایی باید انجام دهیم؟

در مرحله اول شما باید با یک متخصص زیبایی مشورت کنید و وضعیت شما به‌صورت اختصاصی موردبررسی قرار بگیرد. متخصصین ما در کلینیک پایتخت زیبایی ایران با ارائه بهترین مشاوره‌ها و به‌کارگیری به‌روزترین و پیشرفته‌ترین متدها در عمل لیفت سینه، سعی دارند که بهترین تجربه را برای شما به وجود آورند.

لیفت سینه در پایتخت زیبایی ایران

پیش از لیفت سینه، باید موارد زیر انجام شود:

  • پرونده پزشکی شما باید موردبررسی قرار بگیرد. پیش‌ازاین عمل، باید پزشک خود را در جریان بیماری‌های فعلی و گذشته خود بگذارید. اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه دارید، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

در رابطه با داروهایی که اخیراً مصرف کرده‌اید، جراحی‌هایی که انجام داده‌اید و همچنین نتایج ماموگرافی یا بیوپسی سینه، که ممکن است انجام داده باشید، حتماً با پزشک خود صحبت کنید.

  • متخصص شما پیش‌ازاین عمل باید سینه‌های شما را معاینه کند. بررسی وضعیت بافت سینه، نوک سینه و هاله اطراف آن و همچنین گرفتن عکس رادیولوژی از سینه از موارد مهمی است که متخصص شما پیش‌ازاین عمل انجام می‌دهد.
  • هدف و خواسته خود را از انجام این عمل برای پزشک خود کاملا توضیح دهید. پزشک شما باید دقیق بداند که شما به دنبال چه هستید و موظف است آن را برای شما دقیقا برآورده کند. همچنین از پزشک خود بخواهید تا خطرات و فواید این عمل را برای شما کاملا توضیح دهد.
  • سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن باعث کاهش جریان خون در پوست می شود و درنتیجه بهبودی شما را بعد از عمل به تعویق می اندازد.
  • از مصرف برخی از داروها پیش از عمل خودداری کنید. از مصرف داروهایی مانند آسپرین، داروهای ضدالتهاب و مکمل های گیاهی که خون‌ریزی را افزایش می دهند، پیش از عمل خودداری کنید.
  • پس از عمل لیفت سینه، در دوران استراحت و بهبودی نیاز دارید که یک نفر کنارتان باشد و در انجام کارهای روزانه مانند شستن سر به شما کمک کند. ازاین‌رو، بهتر است پیش از انجام این عمل با یک نفر هماهنگ کنید تا در این دوران به شما کمک کند.
  • پیش از آنکه این عمل را انجام دهید، وزن خود را متعادل نگه‌دارید. چنانچه دچار اضافه‌وزن هستید، از طریق ورزش و تغذیه مناسب، وزن خود را کاهش دهید.
لیفت سینه باعث کاهش افتادگی سینه‌ها می‌شود و نوک سینه‌ها و هاله اطراف آن (آرئولا) را به سمت بالا کشیده و به محل طبیعی خود بازمی‌گرداند.
نتایج لیفت سینه

بعد از عمل سینه، تغییرات بسیار سریع ظاهر می‌شوند و بعد از چند ماه این تغییرات ثابت می‌شوند. جای زخم‌های ناشی از عمل لیفت سینه، به مرور زمان از التهاب و قرمزی درمی‌آید و کمرنگ و سفید می‌شود. معمولاً جای این زخم‌ها زیر سینه‌بند قرار می‌گیرد و پنهان است.

ممکن است پس از لیفت سینه، شما احساس کنید که باید از سینه‌بندی با سایز کوچک‌تر استفاده کنید. این به آن علت است که سینه‌های شما گردتر و سفت‌تر شده‌اند.

برای آن‌که نتایج این عمل ماندگارتر شود، باید پس از عمل لیفت سینه و گذراندن دوران نقاهت، ورزش و تغذیه اصولی و مناسب را در برنامه زندگی خود همیشگی کنید تا بدین ترتیب دائما وزن خود را مناسب نگه‌دارید.

کلینیک پایتخت زیبایی ایران با استفاده از به‌روزترین دستاوردهای علمی، تکنولوژی و مدیریتی و با به‌کارگیری بهترین متخصصان در امور مختلف زیبایی، آماده ارائه خدمات به همراهان خود بوده و رضایت شما را بالاترین هدف خود می‌داند.