ایمپلنت دندان راهکاری مناسب برای رفع مشکلات اساسی دندان است. ایمپلنت دندان از امور مربوط به دندانپزشکی زیبایی است که نه تنها سخت نیست بلکه عارضه ای ندارد.

گزینه ی مناسبی که امروزه برای رفع مشکلات اساسی دندان به کار گرفته شده است ایمپلنت دندان است. در واقع ایمپلنت دندان ها زمانی مورد اهمیت بیمار قرار می گیرد که فرد به دلیل از بین رفتن زیبایی های دهان و دندان ابراز نگرانی کرده و سعی دارد با کمک متخصصین دندانپزشک و کاربرد تکنولوژی های روز دنیا جایگزینی برای دندان های از دست رفته بیابد.

ایمپلنت دندان چیست؟

کاشت دندان یا همان ایمپلنت حاصل آخرین تکنولوژی ها و  تحقیقاتی است که طی سال های اخیر متخصصین دندانپزشک به دست آورده اند در واقع از جمله درمان هایی که سخت نیست و عارضه ای را برای بیمار در بر ندارد قرار گرفتن ایمپلنت های دندان در استخوان های فک است. ایمپلنت های دندان به درستی تا پایان عمر این توانایی را داشته تا جایگزین مناسبی برای دندان های اصلی بیمار باشند. از میان روش های مختلف ایمپلنت دندان تنها گزینه ای است که توانسته  کاملا جایگزین ریشه یک دندان واقعی باشد چرا که هم تاج دندان را و هم ریشه دندان را تشکیل می دهد. ایمپلنت دندان از پین های باریکی ساخته شده اند که جنس آن تیتانیوم خالص است و درون استخوان فک با تبحر بالا کار گذاشته می شود.

انواع ایمپلنت

در بازارهای امروزی ایمپلنت های متنوعی مانند ایمپلنت sic ایمپلنت سوئیسی، ایمپلنتیوم، ایمپلنت آمریکایی، ایمپلنت کره ای و….وجود دارد که بیماران برای کاشت دندان یا همان ایمپلنت دندان در ابتدا سعی داشته بهترین نمونه از ایمپلنت های موجود در بازار را به دست آورند به همین دلیل مدت های طولانی انجام درمان خود را به تعویق می اندازند و از این امر مهم غافلند که غالبا تمامی ایمپلنت عا کیفیت دارند به شرط آنکه دندانپزشک ماهری کار ایمپلنت دندان را انجام دهد. از این رو متخصصین دندانپزشک با سابقه و حرفه ای در پایتخت زیبایی ایران مانند دکتر نجفی سعی داشته با مهارت کافی ایمپلنت دندان را برای کلیه بیماریها به انجام برسانند.

مزایای استفاده از کاشت دندان

کاشتن دندان های مصنوعی به روش ایمپلنت دندان می تواند شباهت بسیار نزدیکی به دندان های طبیعی داشته باشد و کمتر کسی متوجه می شود که دندان های فرد مصنوعی هستند. این نوع کاشت دندان دردسرهای تحرک و زخم شدن لثه، بر اثر استفاده از دندان های مصنوعی متحرک را از بین می برد. افرادی که به هر دلیلی دندان های طبیعی خود را از دست می دهند با ایمپلنت دندان این توانایی را یافته تا صاحب دندان های مصنوعی ثابت شوند. برخی از افراد می خواهند بدون آسیب رسیدن و تراشیدن سایر دندان های طبیعی،  بریج یا همان پروتز ثابت انجام دهند که ایمپلنت دندان می تواند گزینه مناسبی برای چنین افرادی باشد.

ایمپلنت دندان در چه سنی انجام می شود؟

کسانی که به علت های مختلف مانند تصادف، شکستگی، ضربه، بیماری لثه، پوسیدگی دندان و….یک یا چند دندان خود را از دست داده اند می توانند ایمپلنت های دندان را انجام دهند. اما در رابطه با اینکه چه سنی بهترین زمان این درمان است باید گفت هنگامی که رشد استخوانی و فکی فرد بیمار به تکامل رسیده باشد بهترین زمان برای ایمپلنت های دندان به حساب می آید. از این رو آقایان از سن ۱۸ سالگی و خانم ها از سن ۱۶ سالگی به بعد شرایط مناسبی برای ایمپلنت دندان را دارند. لذا انجام این درمان برای نوجوانانی که در سن ۱۲ سالگی دندان های کرسی خود را بر اثر پوسیدگی از دست می دهند قابل اجرا نیست زیرا ممکن است به مرور بر اثر ایجاد فضاهای خالی در فک سایر دندان ها حرکت کرده و فضای خالی را پر کنند. از این رو سن بیمار در انجام درمان های ایمپلنت دندان بسیار حائز اهمیت است.

موارد استفاده از ایمپلنت های دندان

در موارد بسیاری ایمپلنت های دندان می توانند درمان بسیار مناسبی برای جایگزینی دندان های طبیعی باشند. مثلا در قسمت جلوی دندان ها در اثر از بین رفتن دندان، فاصله ای ایجاد شده باشد به شرط آنکه دندان های مجاور آن طبیعی باشند. در حالت هایی که یک یا چند عدد از دندان ها در هر قسمتی از دهان از دست رفته باشد از این رو افرادی که در هر طرف از فک خود تعداد و یا کلیه دندان های طبیعی را از دست داده باشند به راحتی و آسودگی خیال این امکان را در اختیار داشته تا با مراجعه به پایتخت زیبایی ایران زیر نظر دکتر نجفی به طور کامل ایمپلنت های دندان را به راحتی جایگزین مناسبی برای دندان های طبیعی قرار دهند.

بهترین دندان های مصنوعی

بریج های دندان یا همان دندان های مصنوعی تنها ۵ تا ۱۰ سال دوام دارند در صورتی که افراد مراقبت های لازم را انجام دهند بیشتر از ده سال عمر می کنند اما در نهایت می بایست تعویض گردند. در صورتی که شاید بتوان ایمپلنت های دندان را بهترین دندان های مصنوعی دانست زیرا با مراقبت های لازم و تنظیمات دوره ای بدون وجود هیچ گونه مشکلی  افراد می توانند ایمپلنت های دندان را تا پایان عمر در دهان خود داشته باشند. دندان های مصنوعی متحرک در اثر آسیب دیدن می بایست از دهان خارج شوند که در مدت تعمیر فرد به دلیل شل شدن عضلات صورت و آویزان شدن لب ها حالت غمگینی پیدا می نماید در صورتی که ایمپلنت های دندان تا پایان عمر سر جای خود ثابت بوده و همیشه حالتی طبیعی برای صورت و لبخندی زیبا را به وجود می آورد.

دندان ایمپلنت شده چه ویژگی هایی دارد؟

این گونه دندان های مصنوعی برای نگهداری به هیچ ظرفی نیاز ندارند و درون دهان همانند سایر دندان های طبیعی با استفاده از نخ دندان و مسواک زدن مورد مراقبت و تمیز شدن قرار می گیرند. ایمپلنت های دندان به دلیل اینکه در فک به صورت جداگانه جداسازی می شوند از دندان های سالم به درستی حفاظت می کنند. افرادی که از ایمپلنت دندان استفاده می نمایند در تکلم و عملکرد دندان هیچ مشکلی نداشته و چالش های صحبت کردن دندان های مصنوعی متحرک را به دنبال ندارند. دندان های ایمپلنت شده به راحتی می توانند هر گونه غذا را نرم و خرد کنند  از این رو افراد نباید نگران خوردن غذاهای مورد علاقه خود باشند. کسانی که دندان ایمپلنت شده دارند هیچگاه نگران پوسیدگی تاج دندان نباشند اما همانند دندان های طبیعی مراقبت های لازم برای نگهداری و تمیز نگه داشتن آنها ضروری است. هرگز ایمپلنت های دندان در اثر غذا خوردن، بوسیدن، صحبت کردن و خندیدن ذره ای جا به جایی نخواهند داشت زیرا پرچ های تیتانیومی با دقت کافی به استخوان فک جوش داده می شوند. معمولا بریج های مصنوعی و سایر دندان های مصنوعی متحرک در اثر استفاده کردن صدمه هایی را به لثه وارد خواهند آورد در صورتی که ایمپلنت های دندان به جز روزهای اولیه تا پایان عمر هیچ گونه لطمه ای را به سلامت لثه وارد نمی کند.

مراحل ایمپلنت دندان در پایتخت زیبایی ایران

بیمارانی که قصد دارند تا ایمپلنت دندان را انجام دهند در ابتدا توصیه شده یک مرکز شناخته شده معتبر مانند پایتخت زیبایی ایران زیر نظر دکتر نجفی را انتخاب نمایند تا کار ایمپلنت دندان با مهارت کافی انجام گیرد. سپس طی سه دوره به پزشک متخصص رجوع کرده تا با عکس برداری و بررسی های لازم جایگاه مناسب ایمپلنت و جایگاه دقیق اتصال استخوان فک با پرچ های تیتانیومی ایمپلنت و همچنین نواحی اطراف فضای خالی فک  مشخص شود. در دوره های بعدی یک پیچ باریک از جنس تیتانیوم که با بدن انسان سازگاری کامل دارد در نقطه ی تعیین شده ای به استخوان فک جوش داده می شود و به درستی در لثه فرد ثابت شده قرار می گیرد. دندانپزشک با نهایت دقت لثه بریده شده را بخیه کرده و سعی دارد تا کارهای لازم برای تاج دندان را انجام دهد. در این مرحله از ایمپلنت های دندان،دندانپزشک با قالب گیری اندازه تاج دندان را مشخص می نماید که بنا به سلیقه بیمار پروتز انتخابی می تواند ثابت و یا متحرک باشد. لذا دندانپزشک تا آماده شدن تاج دندان یک روکش موقت را بر روی پایه ای اصلی که جایگزین ریشه دندان شده است قرار می دهد. پس از اینکه کار استخوان سازی و ساخت تاج دندانی انجام گرفت تاج به صورت درخواست شده در حالت های پارسیل، متحرک و یا ثابت بر روی پایه ایمپلنت قرار داده می شود. اگر چه پایه و تاج دندان کاملا مصنوعی است اما نظافت و نگهداری از آنها می تواند تاثیر بسزایی را در میزان عمر سایر دندان های طبیعی داشته باشد. لذا در روزهای اولیه پزشک متخصص توصیه کرده بیمار از داروهای مورد نیاز برای جلوگیری از عفونت های لثه ای استفاده نماید در مواردی هم دارندگان دندان های ایمپلنت شده لازم است تا در دوره های مشخص شده ای با مراجعه به دندانپزشک خود بر روی دندان ها تنظیماتی را انجام دهند تا چنین دندان هایی تا پایان عمر بتوانند فرد را همراهی نمایند.